Najbliższa okolica
oraz atrakcje

Wioska Wakacyjna Glamila położona jest w sercu Mazur, 15 km od Giżycka, nad jeziorem Dejguny. Jest to niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym region. Mnogość atrakcji oraz lokalnych wydarzeń kulturowych pozwala zaplanować niezapomniany urlop.

W odległości około 2 km znajduje się najbliższy sklep. Natomiast najbliższa restauracja to odległość – 2,2 km od naszej Wioski Wakacyjnej.

Najbliższa okolica
oraz atrakcje

Wioska Wakacyjna Glamila położona jest w sercu Mazur, 15 km od Giżycka, nad jeziorem Dejguny. Jest to niezwykle atrakcyjny pod względem turystycznym region. Mnogość atrakcji oraz lokalnych wydarzeń kulturowych pozwala zaplanować niezapomniany urlop.

Mazury – kraina tysiąca jezior:

Mazury zdecydowanie są magicznym i bajkowym miejscem. Ogromna ilość jezior, zielonych krajobrazów i lasów zapiera dech w piersiach. Takie ukształtowanie terenu przyciąga tu wielu turystów dając jednocześnie ogromne możliwości spędzania czasu wolnego. Wiele tutaj również historii, która pozostawiła po sobie ślady. W okolicy nie brakuje obiektów historycznych z czasów II Wojny Światowej, a także związanych z kulturą dawnych Słowian, które do dzisiaj można zwiedzać poznając przy tym historie ówczesnych Mazur.

Mazury – mimo, iż nazywane „Krainą Tysiąca Jezior” kryją o wiele więcej zbiorników wodnych niż się spodziewamy! Jest ich około 2,6 tysięcy. Daje to duże możliwości miłośnikom sportów wodnych. Liczne akweny umożliwiają korzystanie z dobrodziejstw natury. Wszyscy znajdą w tym miejscu coś dla siebie.

Atrakcje na miejscu:
Szczególnie polecamy:
Mazurska pętla rowerowa

Urokliwa trasa rowerowa o długości 300 kilometrów na Mazurach, wraz z odpowiednią infrastrukturą wspierającą rowerzystów, co umożliwia odkrywanie uroków tej krainy z perspektywy dwóch kółek. Trasa nie tylko oferuje informacje dotyczące lokalnych atrakcji turystycznych, fascynujących wydarzeń i miejsc o wartości przyrodniczej, ale także łączy się na północy z Wschodnim Szlakiem Green Velo, będącym najdłuższą tego rodzaju trasą w Polsce.

Ścieżka Mazurskiej Pętli Rowerowej została zaplanowana w oparciu o trasę Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, który stanowi unikatowy obiekt na skalę europejską z uwagi na swój rozległy system jezior i kanałów. Wzdłuż Mazurskiej Pętli Rowerowej znajdują się specjalnie przygotowane Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR), umożliwiające organizację postojów. Trasa obejmuje 18 MOR-ów, wyposażonych w wiaty, zadaszenia, sanitariaty oraz tereny do wypoczynku. Dodatkowo, szlak zyskuje atrakcyjność dzięki 9 wieżom widokowym, z których można podziwiać panoramę Mazur.

Trasa piesza i rowerowa dookoła jeziora Dejguny

Trasa średnio trudna, prowadząca dookoła jeziora drogami utwardzonymi, szutrowymi, przez teren zadrzewiony oraz polny. Podążając tą trasą poznasz spektrum mazurskiego krajobrazu.

Trasa prowadzi przez miejscowości: Bogacko, Kronowo, Grzybowo.
W Bogacku warto zrobić przystanek na obejrzenie XIX wiecznej chaty, będącej zabytkiem budownictwa mazurskiego. Chata jest zbudowana na podmurówce z kamienia polnego a jej dach jest kryty strzechą. Tuż obok na półwyspie zwanym Lisim Ogonem znajdują się pozostałości bunkrów z czasów II Wojny Światowej. Istnieje hipoteza, że znajdowała się w nich centrala łączności obsługująca Wilczy Szaniec.

Kolejną większą miejscowością jest Kronowo, wieś, której historia sięga XIV wieku. Atrakcją wsi może być obejrzenie licznych kapliczek przydrożnych.

Warto poświęcić chwilę na odpoczynek na plaży w Grzybowie, urzekającej pięknymi widokami. Grzybowo, to również staromazurska wieś, której początki sięgają 1440 roku. Do dziś zachował się tu dwór, który jest zamieszkany prze kilka rodzin i nie jest udostępniony zwiedzającym. Nieopodal zachował się stary cmentarz, na którym można się dopatrzeć imion osób tu pochowanych.
Cała trasa jest niezwykle malownicza. To kawałek prawdziwych Mazur bez wielkiej zabudowy hotelowej. Można tu zakochać się w lokalnej przyrodzie, licznie mieszkającym ptactwie, łosiach, sarnach, zającach, bobrach, które łatwo można spotkać wędrując tutejszymi ścieżkami.

Wieża Ciśnień w Giżycku
Łowisko wędkarskie Sterławki
Loty widokowe na Mazurach
Wilczy Szaniec, Gierłoż
Rejsy Mazurską Żeglugą
Bunkry w Mamerkach
Twierdza Boyen, Giżycko
Miasto Ryn